Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Nieodpłatna pomoc prawna

Kto może korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji?


Z początkiem roku 2023, zgodnie z ustawą z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 945 t.j.) w Powiecie Kędzierzyńsko - Kozielskim uruchomione zostały 3 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej (w czterech lokalizacjach) oraz 1 punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego ze specjalizacją mediacji. Adwokaci, radcy prawni, doradcy obywatelscy i mediatorzy wskazują mieszkańcom Powiatu, jak rozwiązać ich problemy z różnych dziedzin życia.

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarcza niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

info-o-npp.jpeg

Materiały są dostępne do pobrania na dedykowanej dla Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego podstronie projektowej:

https://www.sc.org.pl/co-robimy/nieodplatna-pomoc-prawna/nasze-punkty-pomocy/powiat-kedzierzynsko-kozielski-2023/

Do pobrania:

PDFPunkty nieodpłatnej pomocy prawnej nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji na terenie Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego w 2023 roku.pdf (111,17KB)
PDFInformacje o osobach uprawnionych zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji.pdf (120,36KB)
PDFLista jednostek nieodpłatnego poradnictwa 2023.pdf (429,77KB)
 

Inne materiały edukacyjne dostępne na stronie www.pomocprawna.sc.org.pl:

- Panele szkoleniowe o tematyce readaptacji społecznej osób opuszczających zakłady karne,
- Prezentacje multimedialne o systemie nieodpłatnego poradnictwa,
- Filmik edukacyjno-promocyjny „Pomoc daje moc” - dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Ponadto zachęcamy do śledzenia nas na: Facebooku, Instagramie i TikToku, gdzie publikujemy m.in. informacje dotyczące dostępu do systemu nieodpłatnych świadczeń, a także posty o zakresie i zasadach udzielania porad oraz prawne zagadnienia tematyczne, w tym w obszarze praw i obowiązków obywatelskich, działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej, mediacji oraz sposobów polubownego rozwiązywania sporów, a także możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.